Pasif Fiber Erişim Ağı Çözümleri

Eve Kadar Fiber’den (FTTH – Fiber To The Home) her eve fiber optik geniş bant bağlantı kastedilmektedir. FTTH ağlar, ya kısmi paylaşımlı pasif optik network (PON – Passive Optic Network) ya da her kullanıcıya ayrı ayrı tahsis edilmiş uçtan uca (POP – Point to Point) fiber altyapı olarak uygulanır. Network tercihi hangisi olursa olsun, seçilen teknoloji gelecekte artacak kapasite değişime uğrayacak servisleri desteklemelidir.

Ericsson‘un erişim ağı çözümleri hava üflemeli mikro tüp sistemleri olan Micronet® ve Ribbonet® konvansiyonel fiber optik kablolardan oluşmaktadır. Ürünler en yüksek adaptasyon, performans ve dayanıklılık standartlarıyla özellikle erişim ağları için geliştirilmiştir.

“Dünya Referansı Uygulaması”

Ericsson pasif fiber optik erişim ağ çözümü “World’s Best Practice” prensibine göre tasarlanmıştır. Ana unsurları:

Adaptasyon
Bugün inşaa edilen erişim ağları sadece kapasite olarak değil, topoloji olarak da gelecekteki gereksinimlere adapte olabilmelidir. Ericsson‘un hava üflemeli Ribbonet® ve Micronet® fiber ve mikro kablo sistemleri adaptasyona tipik bir örnektir. Anında ve zahmetsiz kapasite artışı, ek fiber montajı, kolay tamir ve güncelleme olanakları sunar.

Değişkenlik
Gelecekte teknolojik gelişmelerin hangi boyuta ulaşacağını tahmin etmek olanaksız. Bu nedenle ağ içindeki her parça muhtemel topoloji veya topoloji grubuna uyacak ürün olarak tasarlanır. Örnek; PON (P2MP – Point To Multi Point) veya P2P (Point to Point). Aynı zamanda PON’dan P2P’ye (ya da tam tersine) full transformasyonu ek işçilik gerektirmeden yapabilmelidir.
Ayrıca ağın ana parçaları hava üfleme fiber, mikro kablo, saplama kablo veya konvansiyonel kablo ve bunların birlikte kullanımı da dahil olmak üzere her türlü kablo ile kullanılabilmelidir.

İşlevsellik ve Görünüm
Görüntü kirliliği yaratmadan birinci sınıf sıkıştırma yoğunluğunu sağlamak yaratıcı teknolojinin varlığı ve kullanımı ile mümkündür. Görünüm ve sağlamlık toplam maliyetleri minimize eden, geleceğin ihtiyaçlarından etkilenmeyen çözümlerle birleştirilebilir.

Çevreye Duyarlılık
Bütün ürünler üretim aşamasında ve kullanım süresi boyunca çevreye etkisi en az olacak şekilde tasarlanmışlardır. RoHS’a tam uyum ve halojen içermemeleri tüm ürün gamının özelliğidir. Paketleme malzemesi ya minimize edilmiştir ya da geri dönüşümlü malzemeden üretilmiştir. Maliyet avantajı için çevreci prensiplerden ödün verilmez.